CZY DYSKI NAPRAWDĘ WYPADAJĄ? - Train Movement Academy
Trening siły i jego wpływ na wytrzymałość
25 Cze 2019
CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST MOBILNOŚĆ?
19 Gru 2019

CZY DYSKI NAPRAWDĘ WYPADAJĄ?

Ok, puszczamy wodze fantazji, będzie niczym w dobrym thrilerze. Scena zbrodni-siłownia. Podest ciężarowy z power rackiem, stylowa, czarna sztanga obciążona bumperami o łącznej wadze 100 kg. Mężczyzna opiera się o power rack trzymając rękę na lędźwiach i sapie z bólu. Odmawia wyprostowania się, argumentując to silnym bólem w plecach.

6 metrów dalej, zrzucony z bieżni (programem incline 15 stopni i 8 km/h) leży nieszczęśnik. Bieżnia ustawiona jest tyłem do frontowej części power racka, oferując ładny widok na panoramę miasta. Widok szczególnie atrakcyjny jest wieczorem. Bieżnia nadal pracuje, nikt nie odważył się jej wyłączyć. O pechowcu wiadomo tylko tyle, że był w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Co stoi za nokautem naszej ofiary?

Odpowiedź: W alternatywnej rzeczywistości, gdzie dyski wypadają, ofiara została zestrzelono wypadniętym dyskiem.

Krążki międzykręgowe L3-L5 mogą znieść nawet 45 Nm podczas ruchu zgięcia tułowia (bez obciążenia sztangą!). To, w przeliczeniu, 45 J. Krążek międzykręgowy, gdyby był nabojem z pneumatycznej wyrzutni miałby między 7 a 9 mm kalibru (i 4 cm średnicy). Strzał z 17J, chińskiej, wiatrówki może zabić. Wyobraź sobie co robiłby wypadający dysk z prawie trzykrotnie większą wartością pracy.

Gdyby dysk miał wypadać, tak serio, wypadać to byłoby to naprawdę niebezpieczne dla otoczenia. I dla nas. Wyorażasz sobie zdekapitowany rdzeń kręgowy? To jest ogromny dramat. Na dodatek, tego nikt nie wstawi „wypadniętego” dysku czy kręgu. Nikt nie jest w stanie go wstawić na swoje miejsce z prostej przyczyny: bo ten nie wypada!

Krążek międzykręgowy może „pęknąć”- jego pierścień włóknisty może ulec przerwaniu, jądro miażdżyste może się „wylać”. Ale czy na pewno jesteśmy świadkami takiej sytuacji i czy to właśnie to jest to rzeczywistą przyczyną bólu?

Właśnie prawidłowym zdiagnozowaniem przyczyny bólu oraz jego eliminacją zajmiemy się na szkoleniu TRENING MEDYCZNY, które będę miał przyjemność dla Was poprowadzić.

A czym tak naprawdę jest trening medyczny?

Trening Medyczny to specyficzna forma terapii treningowej, której głównym celem jest przywrócenie prawidłowej mechaniki ruchu, prawidłowego balansu mięśniowego oraz poprawnego ustawienia wszystkich segmentów ciała.

Szukasz dużej ilości praktyki popartej nauką oraz wieloletnim doświadczeniem?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, zapraszam Cię na najbliższe terminy:

Do zobaczenia

Marcin Jędrzejewski

 

Piotr Czajkowski
Piotr Czajkowski
Specjalizuję się w treningu poprawiającym jakość ruchu, który bazuje na kształtowaniu zdolności motorycznych podopiecznego.