Czy odcinek lędźwiowy musi być zawsze stabilny? - Train Movement Academy
PROCES POSTĘPOWANIA U SPORTOWCA – AMATORA !
25 Sie 2018
Low Bar czy High Bar – porównanie aktywacji mięśni w przysiadzie
3 Gru 2018

Czy odcinek lędźwiowy musi być zawsze stabilny?

Prowadząc w ostatni weekend szkolenie z „Budowy treningu personalnego” po raz kolejny padło pytanie co z kręgosłupem lędźwiowym? Kilka lat temu miałem ten sam problem, czy ten odcinek kręgosłupa powinien wykonywać ruch w trakcie ćwiczeń, czy nie? Jeśli tak, to w jakich zakresach i to którego momentu? Miałem szczęście, że trafiłem na szkolenie do Thomasa Korompaia, który na każde pytanie o odcinek lędźwiowy odpowiadał tak jak ja teraz „always stable”.

Jak wynika z anatomii, kręgosłup lędźwiowy, jest ruchomą częścią naszego ciała. Jednak jego funkcja i umiejscowienie powoduje, że powinniśmy  robić wszystko, aby pozostało stabilne w trakcie ćwiczeń. Kręgosłup lędźwiowy jest najmocniej zbudowaną częścią kręgosłupa, która amortyzuje i przenosi wszystkie obciążenia z górnych partii na dól.

Dziś większym problemem jest prawidłowe ustawienie kręgosłupa, niż utrzymanie go we właściwym położeniu. Trym życia i pracy, powoduje że mam do czynienia z nadmiernym zgięciem lub wyprostem w kręgosłupie lędźwiowym. Patrząc na rynek amerykański,  problem związany z bólem kręgosłupa generuje rocznie koszt 100 milionów $ ( dane z 2006 roku). Jest to ogromny problem, który można rozwiązać w większości przypadków poprzez prawidłowy ruch. Według American Medical Association, ból odcinka dolnego pleców ten jest związany z ograniczeniem ruchomości dolnego odcinka kręgosłupa, być może dlatego tyle płacą ;P

 

Całe szczęście mamy dr. McGill z Kanday, który jest specjalistą w dziedzinie leczenia problemów z kręgosłupem i ma trochę inne spojrzenie niż  AMA. Zdaniem McGill’a w dolnym odcinku pleców potrzeba „super-stiffness”, a więc mocnych stabilnych pleców. Ból pleców jest najczęściej powodowany przez nadmierny ruch, a nie z powodu jego braku.  Uczestnicząc w szkoleniu u dr. McGilla, wyciągnąłem dwa główne wnioski na ten temat. W większości przypadków ból jest spowodowany trzema czynnikami:

  1. Nadmierną ruchomość kręgosłupa lędźwiowego
  2. Ograniczenie mobilności/ ruchomości stawu biodrowego
  3. Brakiem aktywacji mięśni core.

Pracując z podopiecznym na treningu, chcemy aby utrzymał naturalne krzywizny kręgosłupa, przy aktywnych mięśniach CORE. Informacja, którą bardzo często trenerzy przekazują podczas ćwiczeń na core typu: dead bug „wklej kręgosłup lędźwiowy do ziemi jest błędna”. Zaburza to mechanikę dolnego odcinka pleców i powoduje ruch, który nie powinien się tam pojawić. Ćwiczenie jest wykonane błędnie i może w przyszłości powodować problem.

Silne mięśnie rdzenia, są odpowiedzialne za utrzymanie stabilności w odcinku lędźwiowym i efektywne przeniesienie obciążenia z górnych części kręgosłupa na kończyny dolne, bez nadmiernego obciążania kręgosłupa. Trening core jest bardzo ważny w pracy nad stabilizacją kręgosłupa, ponieważ pomaga przywrócić jego prawidłowe ustawienie oraz „super-stiffness”.

Podsumowując:

  1. kręgosłup posiada naturalne krzywizny
  2. prawidłowa mobilność bioder i prawidłowa praca mięśni core jest odpowiedzialna za utrzymanie miednicy i odcinka lędźwiowego w prawidłowym położeniu
  3. w treningu  kręgosłup lędźwiowy powinien być ZAWSZE STABILNY 😉

 

TRAIN MOVEMENT,  NOT MUSCLES

 

TM Newsletter - WarmUP

Zapisz się do TM Newsletter

i odbierz darmowy protokół rozgrzewki (RAMP), który nauczy cię w sposób szybki i skuteczny budować część wstępną treningu!

Dziękujemy za zapisanie się do TM Newsletter!