Jakie błędy popełniają najczęściej trenerzy personalni? - Train Movement Academy
Stabilizacja Centralna - TrainMovement
Stabilizacja centralna (core stability)
7 Paź 2016
NASZ TRENING POWINIEN BYĆ TAK DOPASOWANY, JAK GARNITUR SZYTY NA MIARĘ.
10 Sty 2017

Jakie błędy popełniają najczęściej trenerzy personalni?

Pracując przez wiele lat jako trener, głównie na siłowniach komercyjnych, mam kontakt z trenerami personalnymi wywodzącymi się z różnych dyscyplin sportowych oraz specjalizacji. Mam respekt do każdego z nich, zawsze chętnie wymieniam poglądy zarówno z kulturystą jak i trenerką jogi, bo wiem że z każdej szkoły można coś wykorzystać i poszerzyć swój warsztat treningowy. Jednak widzę również, że błędy popełniane przez trenerów, mimo różnych szkół są bardzo podobne i warto poruszyć chociaż te najczęstsze:

1. Brak rozgrzewki.
Wymachy ramion przez 30 sekund nie można nazwać rozgrzewką. Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać ok.10-15 minut i składać się z kilku części (np. pobudzenia, aktywacji, mobilności)

14407634_1414920435189161_1243976650_n

2. Brak systemu tworzenia jednostki treningowej.
Jest to chyba największy błąd trenerów, ponieważ korzystają głównie z kulturystycznych metod, skupiając się na wyborze ćwiczeń na 1-2 partie mięśniowe, zapominając o innych parametrach treningowych jak również o celach klienta komercyjnego (sprawność, zdrowie, sylwetka).

3. Bazowanie na maszynach.
Nie jestem totalnym przeciwnikiem treningu na maszynach, ponieważ są one często doskonałym uzupełnieniem treningu. Jednak spędzanie 80% czasu treningowego na maszynach mija się z celem, ponieważ większość klientów potrzebuje złożonych ruchów wielostawowych oraz aktywacji mięśni, których nie używają w ciągu dnia.

4. Dopasowanie osoby do ćwiczenia.
Widząc osobę z ograniczoną mobilnością w stawie biodrowym i piersiowym odcinku kręgosłupa, może być Nam ciężko wykonać z Nią klasyczny martwy ciąg z ziemi. Jednak nie widzę problemu by wybrać odmianę tego ćwiczenia, RDL (martwy ciąg do wysokości kolan)

unknown

GOOD FORM OR BAD FORM 🙂

5. Zbyt szybka progresja ćwiczeń.
Jeśli klient nie potrafi poprawnie wykonać przysiadu na stabilnym podłożu, wrzucenie go na BOSU nie poprawi tego wzorca. Jeśli Nasz podopieczny ma problem z wykonaniem poprawnie Front Squatu, nie zaczynajmy z nim olimpijskiego podnoszenia ciężarów.

images

HOLY SHITTT!

6. Wykonywanie ćwiczeń tylko w 1 płaszczyźnie ciała.
Większość ćwiczy jedynie w płaszczyźnie strzałkowej(przód-tył), wykorzystajmy pełne możliwości naszego organizmu i dodajmy ruchy w płaszczyźnie czołowej (lew-prawa) i poprzecznej (rotacja).

img_6734

7. Wykonywanie ćwiczeń, które nie są zgodne z biomechaniką ruchu.
Świetnym przykładem jest maszerowanie na bieżni pochyłej w odchyleniu do tyłu, trzymając się za uchwyty. Proponuje ustawić bieżnię z powrotem do poziomu, ponieważ kąty ustawienia ciała będą identyczne.

unknown-1

8. Omijanie wyciszenia po treningowego.
Wyciszenie po treningu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na szybszą regenerację po treningową. Wystarczy 5 minut ćwiczeń oddechowych lub pracy na powięziach a Twój klient będzie Ci wdzięczny przez resztę dnia 🙂

img_6736-2

9. Praca w tym samym przedziale powtórzeń.
Długotrwałe ćwiczenie w tym samym zakresie powtórzeń ogranicza Nasze możliwości rozwoju mięśni oraz hamuje progres treningowy.

10. Dobieranie ćwiczeń losowo.
Jeden z moich mentorów podczas konferencji nauczył mnie bardzo prostej zasady dotyczącej doboru ćwiczeń: „Jeśli po 5 sekundach od pytania nie potrafisz uzasadnić wyboru ćwiczenia, które wykonujesz z klientem, to znaczy że to ćwiczenie nie ma sensu.”

*  BONUSOWY MATERIAŁ O ZNACZENIU BIOMECHANIKI W TRENINGU BY CHARLES:

– Tłumacząc to w najprostszy sposób – nasze ciało jest stworzone aby poruszać się w odpowiedni sposób, mięśnie posiadają w konkretnych miejscach przyczepy oraz włókna mięśniowe, które są usytuowane w odpowiednim kierunku, stwarzając najefektywniejszą drogę/linie do pracy danego mięśnia. Kolejna sprawa to korzystanie z funkcji mięśnia podczas jego ćwiczenia oraz prawidłowe dopasowanie płaszczyzny ruchu do pozycji naszego ciała względem linii oporu/wektora siły biorąc pod uwagę działająca grawitacje, o której to wszyscy zapominają 🙂 Jeśli ćwiczysz klatkę do nie wciskaj sztangielek do góry tylko skup się na krzyżowaniu ramienia w poprzek tułowia oraz jego rotacji wewnętrznej a zakres ruchu dobieraj aktywnie do struktury budowy danej osoby, jej aktywnego zakresu ruchu oraz nie zapominaj o sile grawitacji. Złączenie sztangielek w górnej fazie ruchu, spowoduje tylko rozluźnienie się klatki piersiowej = brak napięcia mięśniowego = less effort = less growth 🙂 (Karol Wyszomirski)

k82h8x

Właśnie głównym tematem Naszego szkolenia, będzie nauka budowania jednostki treningowej w treningu personalnym, na który gorąco zapraszamy.

Zobacz nasze szkolenia

Piotr Czajkowski TM

Piotr Czajkowski
Piotr Czajkowski
Specjalizuję się w treningu poprawiającym jakość ruchu, który bazuje na kształtowaniu zdolności motorycznych podopiecznego.
TM Newsletter - WarmUP

Zapisz się do TM Newsletter

i odbierz darmowy protokół rozgrzewki (RAMP), który nauczy cię w sposób szybki i skuteczny budować część wstępną treningu!

Dziękujemy za zapisanie się do TM Newsletter!